|
#1
|
||||
|
||||
|
En av de stora anledningarna till att jag gillar ekonomi är att det är så extremt mätbart. För en målnörd som mig så är det nästan som porr. Därför valde jag att idag betala för att göra en kreditupplysning på mig själv via RatsIt fö[..] Läs inlägget i sin helhet på bloggen
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Intressant det där! Kul med statistik.
// Pengar och Cash |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Det finns förstås inget självändamål i att ha en hög taxerad inkomst. Det betyder bara högre beskattning. Lever man t ex på avkastningar i kapitalförsäkringar kan man nolltaxera och i princip helt slippa betala skatt.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Cornucopia: helt rätt. Tricket är att lägga sig där det är mest skattemässigt fördelaktigt. Det är därför de flesta av oss som driver företag ligger precis under brytgränsen för statlig skatt.
Tyvärr är jag inte där än att vara rentiär. Men målet är naturligtvis att leva på avkastningen... ![]() (sedan kan jag ju inte hjälpa att vara tävlingsmänniska... :-|) |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|