Det är ingen hemlighet att några av oss bakom bloggen har engagerat oss i Better Globe som vi tror mycket på. Följande mejl fick vi tidigare idag:
Jag tilltalas enormt av möjligheten att kombinera avkastning med utvecklingsprojekt (eller ”välgörenhet” för att använda ett gammaldags ord). Jag har varit inne och kollat på bl a teak som investeringsobjekt tidigare.
Men… Vad vet ni om Better Globes samröre med Green Planet? Dom har ju varit i en del trubbel tidigare, men säg det nätverksföretag som inte har det å andra sidan?!
Hur verkar denne herr Solberg vara som person?
//Feelantropia
nedan följer mitt svar som jag gar valt att publicera då det är en alldeles befogad fråga:
Hej!
Jag har också varit inne på att investera i teak-fonder, dock har jag avfärdat dem till förmån för Better Globe som är i princip samma sak fast med bättre villkor för mig som investerare samt att jag faktiskt gör något gott för världen. Jämförelse mellan teak och BG är att de ger båda 10 ggr pengarna på 20 år – men BG ger även 15% avkastning under tiden plus hela välgörenheten.
Precis som jag skrev i mitt förra mejl om due diligence – så har jag gjort min due diligence i 6 månader på Better Globe samtidigt som jag avslutar det med att faktiskt åka ner till Kenya och Uganda i sommar för att se allting med egna ögon. Särskilt eftersom jag sätter mitt ”rykte” på spel genom att introducera det till andra människor.
När det gäller BG så är det många människor som är väldigt negativa till det för där finns en MLM-aspekt. Det intressanta i sammanhanget är att folk ofta är negativa utan att ens veta vad MLM innebär i form av för- och nackdelar. MLM har den stora fördelen att när det genomförs på ett riktigt sätt så är det en affärsmodell som slår alla andra affärsmodeller med hästlängder. Koncept som att den som jobbar mest får mest betalt, man tjänar på att hjälpas åt och passiv inkomst om man har utfört det på rätt sätt, är inbyggda i systemet från början.
Det jag däremot vill göra klart från början att MLM och Better Globe är INGEN get-rich quick-metod. Precis som med alla andra projekt så gäller det att man är målinriktad, jobbar hårt, länge och utan ersättning i början för att längre fram kunna skörda det man sått. Vidare är det viktigt att ställa sig frågan när man tittar på ett MLM-baserat företag – är det produkten eller systemet som står i fokus? När ett företags huvudsakliga argument är kompensationsplanet bör man dra öronen åt sig. Då handlar det sannolikt om ett pyramidspel. I Better Globe är träden och donationspaketen produkterna som står i fokus. Inga värvningspremier utgår överhuvudtaget.
När det gäller samröret med Green Planet har jag varit på Rino personligen och bett om en förklaring och gjort så mycket research jag har kunnat. Läs hans svar om historien här. Sett ur hans perspektiv så köper jag hans historia – andra har bekräftat denna för mig dessutom.
Vidare när det gäller Better Globe så håller det på att ombildas till ett norskt aktiebolag vilket betyder att de kommer att lyda under liknande regler som svenska ab med revisor, krav på årsredovisning etc. Jag pratade med VD:n Einar Formo om detta så sent som i förmiddags. Han hänvisar till att alla papper blir offentliga hos det norska bolagsverket (www.brreg.no) så fort de har behandlat papprena. Företaget är enligt honom likvid och utan skulder.
När det gäller Rino, Julie och Einar som personer så hyser jag fullt förtroende för dem och de gjorde ett mycket seriöst intryck. Det som lugnar mig är också att de har bestämt sig för att samarbeta och vara fullt transparenta i alla frågor och hittills är det inget konstigt jag har hittat.
Som jag tidigare sagt så uppmanar jag folk att köpa sig ett träd – då drar man nytta av den stora fördelen som finns med ett binärt mlm-system där man har nytta av arbetet som ens sponsor arbetar med OM man i framtiden vill välja att engagera sig på en högre nivå. Vill man bara vara medlem eller investor så spelar det ingen roll. Problemet är bara att vi människor är funtade att vi vill ”vänta och se” om det fungerar. Någonstans måste man dock välja och ta ställning.
Det första tecknet på en idiot är en person som gör samma sak och förväntar sig annorlunda resultat. Därför har jag gått med – SAMT för att jag tror på de grundläggande värderingarna i prioritetsordning
- jag vill hjälpa folk i afrika att få det bättre (som har det sämre ställt än mig)
- jag vill hjälpa min omgivning här hemma att bli framgångsrika
- jag vill ha roligt och hitta plattformar att bygga från med min påverkansgrupp
- jag vill bidra rill en bättre värld
- jag vill bygga en passiv inkomst
Det jag ärligt kan säga är alltså att jag inte gör Better Globe för pengarna skull – det är nämligen också det huvudsakliga felet som människor gör som engagerar sig i MLM-företag. De går in med inställningen att nu ska det tjänas pengar. Så är det inte – det finns inga Free Lunches. Det gäller att vara långsiktig, strukturerad och flitig – precis som när man startar vilket företag som helst. Mitt mål är därför inte att rekrytera så många som möjligt utan att verkligen bygga upp långsiktiga relationer med alla mina partners, kunder och leverantörer inom BG. Det är inget 100m-lopp utan snarare ett maratonlopp.
Till den som fortfarande tvekar och tycker att jag gör det för pengarnas skull kan jag säga att jag har lagt ut i dagsläget över 50.000 SEK i rena due-diligence kostnader – enligt mina beräkningar kommer dessa inte att betala sig förrän tidigast om 3 år…. väldigt dålig affär om man skulle gjort det för pengarnas skull…
![]()
Det är därför jag rekommenderar dig att som kommit ända ner hit – köp ett träd. Det kostar dig 127 SEK, du har 14 dagars ångerrätt och du får möjlighet att skapa dig en egen uppfattning samtidigt som du gör dagens goda gärning genom att faktiskt göra något för miljön, dem som har det sämre ställt i Afrika OCH du har gett dig själv möjligheten att 10-dubbla din insats….
![]()
https://www.childafrica.org/BetterGlobe/BGNewInvestor.aspx?aid=7909
Många hälsningar,
//jan