TrendaktionsmatrisenFöljande grova schema använder vi som grund för vår TA-baserade swing-trading. Det är ett grovt schema som baserar sig på rörelser i den långa (200-dagars) och korta (20-dagars) trenden.
| Lång trend | Kort trend | Aktion | Sök efter |
| Upp | Upp | Stå utanför | – |
| Upp | Ner | Gå lång! | Starka aktier som gör en dipp nedåt |
| Ner | Ner | Stå utanför | – |
| Ner | Upp | Gå kort! | Svaga aktier som gör en rörelse uppåt |
Money-management matrisen
Följande grova schema använder vi för money-management. Den utgår från två viktiga frågor. Hur ser trenden ut i den aktuella aktien? Hur ser marknadens trend ut som helhet?
| Money-management matrisen vid köpscenario | |||
| Trend | Marknad | ||
| Aktie | Upp | Konsolidering | Ner |
| Upp | Add-on | Flytande | 2 för 1 |
| Konsolidering | Flytande | 2 för 1 | 2 för 1 + breakeven |
| Ner | 2 för 1 | 2 för 1 + breakeven | Prisobjektiv |
Samma resonemang fast omvänt gäller för korta positioner.
| Money-management matrisen vid blankninsscenario | |||
| Trend | Marknad | ||
| Aktie | Upp | Konsolidering | Ner |
| Upp | Prisobjektiv | 2 för 1 + breakeven | 2 för 1 |
| Konsolidering | 2 för 1 + breakeven | 2 för 1 | 2 för 1 + breakeven |
| Ner | 2 för 1 | Flytande | Add-on |
Add-on
De tillfällen när både aktie och marknad visar en uppåt/nedåtgående tren är så klart de bästa positionerna för köp/blankning. Då gäller det att för oss som tradar att försöka vara med och maximera avkastningen. I money management matrisen kan man då arbeta med add-ons. Add-on innebär att positionen byggs ut om aktien befinner sig i rätt riktning och det ser ännu bättre ut än när vi tog den initiala positionen.
Första kravet på en add-on är att det andra köpet görs på en högre nivå än det första. Man bygger aldrig på en position som visar förlust. Det är ett recipe-for-disaster. Regel nummer två är att man bygger på med ett mindre antal aktier än i den initiala positionen. Det är alltså en ny köpsignal som ska effektueras för att man bygger på positionen.
En bra idé vid en add-on är att räkna ihop den genomsnittliga köpkursen och sätta stopp-lossen på samma nivå som det genomsnittliga priset. På så sätt ”riskeras inte mer” än den orealiserade vinsten.
2 för 1
”2for1″-positionstekniken är framtagen av en amerikansk trader vid namn L.Connors. Den innebär att halva positionen avslutas när den intiala risken uppfylls. Om vi till exempel köper en aktie på 100 SEK med den initiala stoppen på 95 SEK riskerar vi 5 SEK. ”2for1″-strategin innebär att vi säljer halva positionen såfort aktien når 105 kronor. På så sätt har vi försäkrat oss om att utfallet i affären som helhet i värsta fall blir noll.
Connors tanke bakom strategin är att köpa sig sinnesro. Har väl den ena halvan av positionen nått ”2for1″-målet så kan tradern slappna av eftersom utfallet i sämsta fall blir noll. Tradern har fått en gratis möjlighet.
Det man dock bör känna till med denna strategin är att tradern bara har en halv position i de affärer som visar sig bli riktiga fullträffar. De affärer som går fel driekt och träffar den initiala stoppen blir dubbelt så stora. Den stora fördelen är det psykologiskt tilltalande i att få ”gratis-chanser”.
2 för 1 + breakeven
Detta är samma strategi som ovan fast man använder sig av en breakeven-stop för den halvan som är kvar efter att den första halvan har sålts av.
Flytande
Flytande innebär att man använder sig av glidande stopppar för att skydda och maximera beloppet.
Prisobjektiv (målkurser)
Generellt bör man inte handla mot trenden men ibland kan det dyka upp tillfällen då det är motiverat. Exempel kan vara urblåsningar eller paniksituationer. Rally uppåt i nedåtgående trender är ofta kraftiga men avstannar plötslig. En lämplig positionsteknik är därför att arbeta med prisobjektiv. För att hålla den viktiga relationen mellan vinster och förluster som bör vara större än 1:1 måste prisobjektivet vara större än risken.