Att komma ihåg 15st orelaterade ord i ordning i 6 månader…
När jag precis satt och jobbade på datorn så hade jag på en ljudbok av Steve Scott som heter ”Mentored by a Millionaire” och vid ett tillfälle i boken så pratar han om att klara av utmaningar man inte tror att man klarar av. I detta fallet handlar det om att komma ihåg 15st totalt slumpmässiga ord i ordning i 5 minuter eller 6 månader.
När han pratade om det så kunde jag nästan svurit på att jag inte skulle klara av det – men här kommer det:
- Yellow fish
- Bubble
- Bill Clinton
- Red marbles
- Star
- Wall Mart
- Fridos
- Broccoli
- Chocolate
- Blue sportscoat
- National Inquirer
- Coke
- Red shirt
- Bull
- Plastic toy guitar
Helt sanslöst!
Det det hela handlar om är att man måste lära sig en teknik för hur man ska gå tillväga för att göra det. Anledningen till att jag skriver detta inlägget är två insikter jag fick:
- Man klarar av saker man inte alls tror är möjliga
- Det handlar om kunskap och teknik – man måste omge sig med människor som kan de här tricken och teknikerna, i detta fallet handlar det trivialt (?) om att komma ihåg 15 ord – men vad skulle hända om man träffar människor som säger att de kan lära dig att tjäna pengar på detta sättet – eller hitta investeringar – eller hjälpa dig att få en passiv inkomst – eller ge dig mer tid med dina barn?
Om du vill pröva själv hur man kan göra för att komma ihåg dessa orden. Ladda ner ljudboken från Steven Scott – ”Mentored by a millionaire” eller lyssna på mp3:an som finns bifogad nedan.
Den 20 mars, 2008 klockan 16:20
Jag hänger inte med vad orden ovan har med andra saker i livet att göra?
Att bygga bolag eller investera exempelvis har mer med envishet att göra än ett gott minne. Resten av livet har en massa att göra med social hantering (vilket inte är lätt. Det ska gudarna veta).
Kort och gott: Det krävs mer stamina och mod och envishet att klara av saker än det krävs gott minne och en oerhörd kunskapsbas.
Den 20 mars, 2008 klockan 16:24
Jodå. Absolut är det viktigt att göra saker och inte bara prata om dem. Vad jag ville visa med ovan är att det går att göra något man bara några minuter tidigare trott att man inte kan göra (jmf. glödande kol-vandringar). Samt vikten av kunskap och hur det kan förändra genomförandet av en uppgift.
Den 22 mars, 2008 klockan 10:52
Jag tänker spontant på baklängeskedjning om man vill lära sig något liknande.
Det går till så att man börjar med att träna det sista beteendet i en kedja, sedan lägger man på det näst sista beteendet, sedan det näst-näst sista o.s.v.
Det hela drar nytta av Premack princip ”http://en.wikipedia.org/wiki/Premack%27s_principle” om att ett beteende som har förstärkts mycket kan användas för att förstärka ett svagare.
ett exempel om man vill lära sig ett telefonnummer börja läs talen nedan
31 31 31 31 31
12 31 12 31 12 31 12 31 12 31
33 12 31 33 12 31 33 12 31 33 12 31 33 12 31
08 33 12 31 08 33 12 31 08 33 12 31 08 33 12 31 08 33 12 31
och nu kan du telefonnummret till Giftinformationscentralen
Den 2 april, 2008 klockan 22:10
Tack för det tipset… :)
//madwax